Zlatarske avanture – osnovne informacije o projektu

Autor: LAG Mura Drava | Datum objave: 11. rujna 2024. | Projekti Laga


Naziv i akronim projekta: Zlatarske avanture

Broj projekta: SIHR00280

Program: INTERREG program prekogranične suradnje Slovenija-Hrvatska 2021.-2027.

Vodeći partner: Lokalna akcijska grupa Mura-Drava

Projektni partneri:

1. Općina Donja Dubrava

2. Turistička zajednica Međimurske županije

3. Općina Duplek

4. Općina Zavrč

5. Razvojna agencija Slovenske gorice d.o.o.

Ukupna vrijednost projekta: 1.210.765,84 EUR

Iznos sufinanciranja EU: 968.612,67 EUR

Razdoblje provedbe projekta: 01. rujan 2024. godine – 28. veljače 2027. godine

Lokacija provedbe: Međimurska županija i Podravska regija

Cilj projekta: Glavni cilj projekta je razvoj aktivnog turizma temeljenog na zlatarskoj tradiciji u slovensko-hrvatskom prekograničnom području. Isti će se ostvariti kroz pilot-djelovanje uspostave, razvoja i testiranja tematskog puta pod nazivom „Zlatarska šetnica“ u SLO-HR prekograničnom području, razvojem digitalnog rješenja za prepoznavanje, interpretaciju i predstavljanje Zlatarske šetnice te prekograničnim umrežavanjem dionika u svrhu poticanja razvoja Zlatarske šetnice i aktivnog turizma.

Aktivnosti projekta:

  1. Uspostava i uređenje Zlatarske šetnice u hrvatskom prekograničnom području – LAG Mura-Drava će opremiti točke poveznice u Svetoj Mariji, Donjem Vidovcu i Donjoj Dubravi s klupama i koševima, info tablama s QR kodovima koje sadrže najbitnije informacije o povijesti i kulturi mjesta na kojem će biti postavljena. Općina Donja Dubrava će nabaviti 2 čamca za rafting i spustove po rijeci Dravi, a LAG će nabaviti 15 električnih bicikala, električni vlak, spremište za bicikle, prikolicu za bicikle te solarnu biciklističku točku.
  2. Uspostava i uređenje Zlatarske šetnice u slovenskom prekograničnom području – Općina Zavrč će opremiti svoju točku poveznicu koja se nalazi na Zlatarskoj šetnici klupama i koševima, info tablom s QR kodovima koja sadrži najbitnije informacije o povijesti i kulturi mjesta na kojem će biti postavljena. Općina Duplek na jednak će način opremiti svoju točku poveznicu, dok će RASG d.o.o. opremiti točku poveznicu u Općini Lenart. Općina Zavrč će nabaviti 3 rafting čamca, dok će Općina Duplek nabaviti 6 takvih čamaca za spustove po rijeci Dravi. Spomenuti partneri će biti zaduženi za nabavu električnih bicikala (od kojih je 6 bicikala za Općinu Zavrč, 6 za RASG d.o.o., a 15 za Općinu Duplek) i solarne biciklističke točke te prikolice za bicikle.
  3. Izrada i definiranje igre „Cultural Escape Room na Zlatarskoj šetnici“ – partneri će definirati tematski zadanu misiju koja će biti povezana s kulturom i tradicijom zlatarskog zanata, u kojoj sudionici u određenom vremenskom roku trebaju riješiti niz neobičnih zadataka, zagonetki te otključati brave lokota i sl. Rješavanjem zadataka otkrivaju se tragovi koji sudionika upućuju na drugu točku šetnice, tj. igra će osigurati tematsko povezivanje svih točaka. Na točkama Zlatarske šetnice bit će skriveni predmeti, poruke, putokazi i slike koje treba pronaći, čime će se osigurati interakcija između turista i kulturnog sadržaja te učenje informacija na zabavan i avanturistički način.
  4. Priprema promotivnih materijala s ciljem promocije novo uspostavljene Zlatarske šetnice – TZMŽ će biti zadužena za pripremu promotivnih materijala (brošura, kemijskih olovki, rokovnika, epruveta s listićima zlata koje sadrže karticu s osnovnim informacijama o ispiranju zlata i sl.) te će biti zadužena za izradu vizualnog identiteta projekta kako bi isti bio prepoznatljiv diljem regije.
  5. Studijsko putovanje partnera na izvor rijeke Drave – partneri će sudjelovati na studijskom putovanju u Italiji, na izvoru rijeke Drave, te će imati priliku vidjeti na koji način Italija koristi ovaj prirodni resurs u svrhu razvoja turizma na svom području.
  6. Testiranje te uspostava modela i koncepta interpretacije kulturne baštine temeljene na tradiciji ispiranja zlata u SLO-HR prekograničnom području – partneri će u sklopu ove aktivnosti organizirati demonstracije ispiranja zlata s radionicama, jednodnevne prekogranične vođene ture, spustove po rijeci Dravi za turiste, dvodnevnu prekograničnu biciklističku turu te događaje s ciljem testiranja inovativne igre „Cultural Escape Room na Zlatarskoj šetnici“.
  7. Digitalizacija Zlatarske šetnice – projektni partneri će postaviti QR kodove na info tablama, a skeniranjem istih turisti će dobiti detaljnije informacije o točci poveznici na kojoj se trenutno nalaze. Sve informacije bit će dostupne na SLO-HR-ENG jeziku. Partneri će kreirati i audio materijal na SLO-HR-ENG jeziku koji će biti od važnosti posjetiteljima s obzirom da će omogućiti istima pristup glasovnoj interpretaciji Zlatarske šetnice i tradicije zlatarenja.
  8. Uspostava multimedijalne prezentacijske točke u Gradu Zavrč – od bronce do zlata – Općina Zavrč će u svojim prostorijama izraditi multimedijalni prezentacijski sadržaj informativno edukativno promotivnog karaktera s ciljem promocije Zlatarske šetnice uz detaljan prikaz demonstracije ispiranja zlata. Multimedijalni prezentacijski sadržaj snimit će se u formatu 360° („view 360“) što će posjetiteljima omogućiti doživljavanje iskustva i osjećaja jednako kao i da aktivno sudjeluju u predstavljenom sadržaju.
  9. Uspostava audio-vizualnih, tj. digitalnih učionica u Donjoj Dubravi i Dupleku – Općine Donja Dubrava i Duplek će uspostaviti digitalne učionice za učenike i posjetitelje koje će opremiti projektorom, računalom, platnom te drugom IT opremom koja će služiti kao alat za uključivanje različitih kvizova ili interaktivnih zadatka povezanih s interpretacijom zlatarske kulture u sadržaj digitalne učionice, organizirat će virtualne rasprave, forume i sl. Općine će nabaviti namještaj poput stolica, stolova, polica i sl. kako bi se učionica adekvatno opremila za posjetitelje.
  10. Izrada zajedničkog plana upravljanja prekograničnom turističkom ponudom razvijenom u sklopu projekta, tj. Zlatarskom šetnicom – partneri će održati radionice s ciljem izrade zajedničkog plana upravljanja prekograničnom turističkom ponudom razvijenom u sklopu projekta. Glavni fokus dokumenta bit će na prijedlozima i rješenjima za što učinkovitije upravljanje prekograničnom turističkom ponudom koja se temelji na zlatarskoj tradiciji te prijedlozima i rješenjima za razvoj aktivnog turizma. Isti će biti napisan na SLO i HR jeziku.
  11. Umrežavanje organizacija usmjerenih na očuvanje kulture i razvoja aktivnog turizma temeljenog na zlatarskoj tradiciji – partneri će zajedno s drugim zainteresiranim organizacijama potpisati Sporazum o suradnji kojim će se osigurati njihova buduća suradnja u svrhu neprestanog unapređenja kvalitete zajedničke turističke ponude, tj. Zlatarske šetnice, njene nadogradnje te razvoja aktivnog turizma.