Članovi LAG-a Mura-Drava posjetili područje LAG-a Sava

Autor: LAG Mura Drava | Datum objave: 25. studenoga 2024. | Novosti


U subotu 23. studenog članovi LAG-a, predstavnici gospodarskog, civilnog i javnog sektora u sklopu studijskog putovanja posjetili su područje prijateljskog nam LAG-a, LAG-a Sava.

Studijsko putovanje započelo je u centru Samobora srdačnom dobrodošlicom djelatnica LAG-a SAVA u suradnji s njihovim vrijednim članicama udruge Etno Fletno uz tradicionalni samoborski Bermet te domaće kiflice.

Ukratko nam je predstavljeno djelovanje LAG-a te su članice udruge Etno fletno predstavile svoje uspjehe u zaštiti nematerijalnih kulturnih dobara samoborskog kraja.

Uz stručno vodstvo obišli smo središte Grada Samobora, crkvu sv. Anastazije, prošetali uz potok Gradinu te smo naučili ponešto o bogatoj povijesti i značajnim osobama koje su živjele i stvarale u Samoboru. Tako smo se, između ostalog, upoznali s pričom o neuzvraćenoj ljubavi između Stanka Vraza i Julijane Cantilly, prisjetili smo se glazbenog stvaralaštva Ferde Livadića te vječnog klasika hrvatske kinematografije ”Tko pjeva zlo ne misli” kroz koji vječno živi uspomena na legendarni vlak Samoborček.

Slobodno vrijeme iskorišteno je za isprobavanje najpoznatijeg samoborskog deserta, Samoborske kremšnite.

Samobor nudi razne sadržaje i zanimljivosti, tako je u sklopu ovog studijskog putovanja posjećena i craft pivovara Razum koja je svoja vrata otvorila 2014. godine i u kojoj su degustirani njihovi najpoznatiji craft lageri znakovitih naziva: Vilenjak, Coprnica i Norc. Pivovara je specifična po tome da sve što proizvede proda na licu mjesta u vlastitoj pivnici.

Put nas je dalje odveo van centra Samobora u malo mjesto Rude poznato po Rudarskoj greblici i rudniku svete Barbare gdje smo se upoznali s načinom pridobivanja željezne i bakrene rude u jednom od najstarijih europskih rudnika. Rudnik je revitaliziran na inicijativu profesora s Rudarsko geološko naftnog fakulteta od strane stanovnika Ruda te članova KUD-a Oštrc koji i danas održavaju rudnik te nude edukativne obilaske uređenih rudarskih okana kao i demonstracije kovačkog zanata.

Studijsko putovanje nastavljeno je na području grada čiji je nadimak (Jaska) poznatiji od njegovog imena (Jastrebarsko) i koji je nadaleko poznat po svojoj izvrsnoj eno-gastro ponudi. Tako smo u vinariji Režek uživali uz tradicionalnu domaću hranu te lokalna vina. A kako plešivička regija ponosno nosi nadimak ”Hrvatska Champagne” logičan završetak ovog našeg studijskog putovanja bila je poznata plešivička vinarija Kolarić Coletti. Plemićka obitelj Kolarić tradicionalno se bavi vinogradarstvom i vinarstvom. Njihovi vinogradi smješteni su u dolini svetojanskog vinogorja, posebno pogodnom za uzgoj vinove loze. Posjeduju oko 30 000 trsova od čega godišnje proizvedu oko 30 000 litara kvalitetnog vina. Vinoteka obitelji nalazi se u sklopu gospodarstva u malom selu Hrastje, smještenom podno planine Japetić, a prilikom ovog studijskog posjeta, uz vođenje vlasnika vinarije, degustirano je njihovih 5 najreprezentativnijih vrsta vina.

Ovo studijsko putovanje bila je još jedna prilika da se članovi LAG-a upoznaju s primjerima dobre prakse razvoja ruralnog turizma, a koje će moći primijeniti u svome radu na našem području.